[Auto Translated] Բնակության թույլտվություն նոր կանոններով. օրենքի հիմնական դրույթները
Հայաստանի Հանրապետության կառավարությունը հաստատել է «Օտարերկրացիների մասին օրենքում փոփոխություններ և լրացումներ կատարելու մասին» և հարակից օրենքների նախագծերի փաթեթը: Փոփոխությունները կուժի մեջ կմտնեն 2026 թվականի օգոստոսի 1-ից:
Ի՞նչ է փոխվել:
1. Բնակության թույլտվության բոլոր ձևերի դիմումները կներկայացվեն առցանց: Միգրացիոն ծառայությունը պարտավոր կլինի 30 օրվա ընթացքում որոշում կայացնել ներկայացված գործի վերաբերյալ:
2. Պետական տուրքերը կավելանան մինչև 150,000 դրամ մեկ տարվա բնակության թույլտվության համար և մինչև 250,000 դրամ հինգ տարվա մշտական բնակության թույլտվության համար: Միաժամանակ, մերժման դեպքում տուրքերը այլևս չեն վերադարձվի. վճարումը կլինի քննարկման, այլ ոչ թե կարգավիճակի տրամադրման փաստի համար:
3. Հինգ տարվա մշտական բնակության թույլտվության դիմելու համար անհրաժեշտ կլինի ապրել երեք տարի երկրում ժամանակավոր բնակության թույլտվության ձևերով:
4. Բնակության թույլտվության յուրաքանչյուր տեսակ կսահմանափակվի քվոտայով: Սահմանաչափը կսահմանվի Հայաստանի Հանրապետության կառավարության կողմից տարեկան հիմունքներով:
5. Ձեռնարկատիրական գործունեության հիման վրա բնակչի քարտ ստանալու համար անհրաժեշտ է:
— կամ դիմումից նախորդող 60 օրվա ընթացքում 1 միլիոն դրամ շրջանառություն;
— կամ անհատ ձեռնարկատիրոջ հաշիվների վրա 1 միլիոն դրամ մնացորդ բնակության թույլտվության կարգավիճակի ողջ գործողության ընթացքում:
6. Երկրից 183 օրից ավելի բացակայության կամ 180 օրվա ընթացքում գործունեության դադարեցման դեպքում բնակության թույլտվությունը կեղարկվի:
Կիսվել
Նմանատիպ հոդվածներ
Բոլոր հոդվածները
[Auto Translated] Հաշվապահ Հայաստանում. ինչու է անհրաժեշտ — և կարելի՞ է առանց նրա
5 հունիսի, 2026 թ.·5 ր կարդալ
Արեգ ՀակոբյանԱրեգ Հակոբյան
Ինչ է կոնկրետ անում հաշվապահը Հայաստանում
[Auto Translated] Վատ հաշվապահական պատմություններ
26 մայիսի, 2026 թ.·3 ր կարդալ
Մաքսիմ ՄարտինովՄաքսիմ Մարտինով
Ամենահաճախ հանդիպող ու մեր կողմից շտկվող երեք դեպքերը
[Auto Translated] Ռազմական դրոշմանիշային վճար Հայաստանում․ ով է վճարում, դրույքաչափեր և ժամկետներ
29 ապրիլի, 2026 թ.·4 ր կարդալ
Ռազմական դրոշմանիշային վճար ՀՀ-ում․ աշխատավարձից պահումների դրույքաչափեր, ԱՁ-ի տարեկան վճար, վճարման հաշվի համար և հաճախ տրվող հարցեր։
[Auto Translated] Հայաստանի հարկային համակարգերը 2026 — ամբողջական ուղեցույց
2 մարտի, 2026 թ.·18 ր կարդալ
Ի՞նչ հարկեր է վճարում ԱՁ-ն կամ ՍՊԸ-ն Հայաստանում 2026 թվականին — շրջանառության հարկ, հարկման ընդհանուր համակարգ, միկրոբիզնես։ Ինչպե՞ս ընտրել համակարգը, դրույքաչափեր, ժամկետներ։

Residence Permit Under New Rules: Key Provisions of the Law
The Government of the Republic of Armenia approved a package of draft laws "On Amendments and Additions to the Law on Foreigners" and related laws. The changes will come into force on August 1, 2026.
What has changed?
1. Applications for all forms of residence permit will be submitted online. The Migration Service will be required to make a decision on the submitted case within 30 days.
2. State fees will increase to 150,000 AMD for a one-year residence permit and to 250,000 AMD for a five-year permanent residence permit. At the same time, fees will no longer be refunded in case of refusal: payment will be for consideration, not for the fact of granting the status.
3. To apply for a five-year permanent residence permit, you will need to live for three years in the country with temporary forms of residence permit.
4. Each type of residence permit will be limited by quota. The limit will be set by the Government of the Republic of Armenia on an annual basis.
5. To obtain a resident card based on entrepreneurial activity, you need:
โ either turnover of 1 million AMD for the 60 days preceding the application;
โ or a balance on individual entrepreneur accounts of 1 million AMD for the entire duration of the residence permit status.
6. If absent from the country for more than 183 days or if business activity is terminated within 180 days, the residence permit will be revoked.